Salon Focení Psí hřiště Informace Tréninky Hlídání Fotogalerie O nás Kontakt Odkazy
NOVINKY

PRVNÍ ŠTĚŇÁTKO

KRMENÍ VAŠEHO PEJSKA

VÝCHOVA

PSÍ SPORTY

ZAJIMAVOSTI

PARAGRAFY


Zajímavosti


Psí nej...
Víte že...
Jak starý je Váš pejsek?
Neobyčejné smysly psů
Historie

Psí nej...

 • Největší pes na světě: Největším psem na světě se stal Gibson, Německá doga z Grass Valley v USA. 31.srpna Gibson měřil tento pes 107 centimetrů.
 • Nejmenší pes na světě: Nejmenším psem světa byl Jorkšírský teriér Arthura Marplese z Velké Británie. Byl velký 7,11 centimetrů v kohoutku, od špičky čenichu po špičku ocasu dosáhl délky 9,5 centimetrů.
 • Pes s nejdelšíma ušima: Nejdelší uši na světě má Tigger, bloodhound z Illinois. Při jejich měření v roce 2004 mělo jeho pravé ucho délku 34,9 centimetrů, levé bylo o něco kratší, dosáhlo délky 34,2 centimetrů.
 • Pes s nejdelším jazykem: Nejdelší psí jazyk má německý boxer Brandy majitele Johna Scheida z USA, jeho jazyk měří 43 centimetrů.
 • Fena s nejpočetnějším vrhem štěňat: Nejpočetnější vrh štěňat čítal 24 štěňátek, která se narodila 29.listopadu 2004 fence neapolského mastifa jménem Tia v USA.
 • Nejdéle žijící pes na světě: Nejstarší pes na světě se jmenoval Bluey, kterého vlastnil Les Hall z Rochesteru v Austrálii se narodil v roce 1910, zemřel 14.listopadu 1939 ve věku 29 let a 5 měsíců.
 • Nejtěžší pes na světě: Nejtěžší pes na světě byl starý anglický mastif jménem Zorba. V roce 1989 Zorba vážil 343 liber a byl dlouhý 8 stop a 3 palce od čumáku k ocasu.
 • Nejtěžší pes: Rekord z r. 1989 o nejtěžšího psa světa drží pes Alcama Zorba of La-Susa z Londýna? Pes vážil 156 kg, v kohoutku měřil 94 cm a na délku od čenichu ke konečku ocasu 251 cm. Jeho rekord platí i po jeho smrti.
 • Guinessova kniha rekordů ale už informace o nejtěžších nebo nejlehčích psech neuvádí, neboť snaha o dosažení rekordních výsledků podněcovala lidi k tomu, aby zvířata buď překrmovali, nebo trápili hladem.

  Víte že...
 • psi plemene basenji vůbec neštěkají? Někteří ale v rozrušení vydávají zvuky připomínající jódlování.
 • lopatky psů nejsou spojeny se zbytkem kostry? Psi nemají klíční kosti, což jim umožňuje zvýšenou pružnost a protáhnutí délky kroku.
 • si můžete popovídat se svým psím přítelem? Nemusí to být sen z říše fantazie. V Japonsku vyvinula firma Takara unikátní digitální přístroj, který umí přeložit psí štěkání do zhruba 200 frází řeči.
 • greyhound může dosáhnout rychlosti až 72 km/h?
 • psi jako pozůstatek z dob, kdy si v divočině museli ušlapat trávu, před ulehnutím hrabou nohama a pak se zatočí dokolečka?
 • psi při močení zvedají nožičku, aby údajně ostatní psi nabyli dojmu, že značku zanechal větší pes než oni? Nevykastrovaný pes značkuje svoje teritorium zhruba 10krát častěji než kastrovaný.
 • u některých plemen se v průběhu šlechtění jisté fyzické rysy zvýraznily natolik, že feny už téměř nemohou bez pomoci rodit štěňata? Jedná se například o anglického buldoka. Porody bývají o většinou řešeny císařským řezem. Příčinou ztížených porodů je úzká pánev feny a velké hlavičky štěňat.
 • psi regulují tělesnou teplotu jinak než lidé? Zatímco my se potíme nebo máme husí kůži, psům k regulaci tělesné teploty slouží dýchání s vyplazeným jazykem. Tím se odvádí přebytečné místo z nejteplejšího místa těla. Psi se mohou potit jen na tlapkách, kde mají potní žlázy.
 • dredy některých plemen měly svůj význam? „Dredy“ neboli plstnatá srst je typická pro srst některých pasteveckých plemen. Nejznámější jsou komondoři. Úlohou těchto psů bylo střežit stáda, která museli často chránit před dravými predátory jako jsou vlci, lišky apod. Komondor se musel s těmito šelmami rvát a plstnatá, provázková srst mu sloužila jako jakési brnění či ochranný štít, před pokousáním kůže. (Bohužel, komondor se díky této minulosti, často ukazuje jako agresivní pes.)
 • žádný pes není stoprocentně hypoalergenní? Existují plemena, z jejichž kůže odpadává méně odumřelých částic, které jsou skutečnými původci alergií. Jaká plemena to jsou? Naháči, bedlingtonský teriér, bišonek, irský vodní španěl, kerry blue teriér, maltézský pinč, pudl, portugalský vodní pes, knírač, irský jemnosrstý pšeničný teriér

  Jak starý je Váš pejsek?
  Orientační převodník lidského a psího stáří, rozdělený podle hmotnosti psů (vliv na délku života má i plemenná příslušnost).
  Věk váha do 10 kg do 20kg do 40kg nad 40kg
  1 rok 15 13 11 10
  2 roky 20 18 16 15
  3 roky 26 25 25 25
  4 roky 32 32 35 35
  5 let 36 37 40 42
  6 let 40 42 45 49
  7 let 44 47 50 56
  8 let 48 51 55 64
  9 let 52 56 61 71
  10 let 56 60 66 78
  11 let 60 65 72 86
  12 let 64 69 77 93
  13 let 68 74 82 101
  14 let 72 78 88 108
  15 let 76 83 93 115


  Neobyčejné smysly psů
  NOS: Lidský nos má zhruba 5 milionů čichových buněk. Jezevčík naproti tomu disponuje 125 miliony a ovčák více než 220 miliony čichových buněk. Každý majitel psa by měl dát svému psovi možnost ,aby si denně ,,přečetl" psí noviny. Pes, který se udržuje jen v domě nebo na zahradě nebo při procházce musí chodit stále těsně u nohy,je ochuzený o vnímání nejdůležitější smyslovým orgánem. Cítí náš tělesný pach a přesně ví, s kým má co do činění. Díky neobyčejně vyvinutému čichu slouží jako pomocník při lovu, může čichem zjišťvat omané jedy, vyhledávat ztracené děti a pronásledovat zločince. Služební psi jsou nenahraditelní pomocníci policie. Psí nos je velice jemný, proto dokáže vypátrat dokonce i lidi, kteří jsou zasypáni sedm metrů pod sutinami nebo v lavinách. Pes je schopen čichem zachytit i několik dnů staré pachy.
  UŠI: Díky mnoha svalům kolem ucha je pes schopen zaměřit zvuky dokonale přesně. .Pes je schopen zaslechnou dokonce i vlnění v ultrazvukové oblasti(například zvuk píšťalky, která je pro člověka neslyšitelná). Pes nastražuje uši dlouho před tím,než se někdo přiblíží k domu. Psi s postavenýma ušima mohou s ušima otáčet a zaměřovat tak zdroj zvuku jako radarem.
  OČI: Je mnoho otázek,které se často ptají na to jak vlastně pes vidí? Psi vidí barevně, ale trochu jinak než lidé. V oku psa jsou dva typy buněk, které jsou schopny vnímat světlo. Jsou to tyčinky a čípky. Tyčinky jsou buňky, které potřebují jen minimum světla, ale prostřednictvím nich je vidění černobílé. Čípky oproti tomu jsou na světlo poněkud náročnější, umožňují psovi barevné vidění. Člověk má v oku tři druhy čípků, kdežto pes jen dva. Proto jeho barevné vidění je omezeno jen na vnímání barev v odstínech modré, šedé a žluté. Psi však oproti člověku mají větší poměr tyčinek v sítnici oka, které jim umožňují lepší vidění za šera. V prostoru za sítnicí mají reflexní vrstvu, ta odráží světlo zpět a umožňuje tak jeho lepší využití. Tento jev známe, jako světélkující oči při oslnění psa. Psi vidí méně ostře,než lidé avšak výborně vnímají pohyb. Svým zorným polem obsáhnou daleko větší část svého okolí než člověk. Pes, však většinu informací vyhodnocuje pomocí svého nejdokonalejšího smyslu a tím je čich.

  Historie
  Předky psa lze vystopovat až do doby před 60 miliony let. Už v té době žil tvor zvaný miacis, který lezl po stromech, podobal se lasici a údajně ně něm byly patrné první vlastnosti masožravce. Byl to společný prapředek kočkovitých i psovitých šelem. V době před 15 miliony let se objevil tvor zvaný tomarctus, což bylo vlku podobné zvíře žijící ve smečkách. Z něj se pak zřejmě vyvinul rod Canis, do něhož patří šakali, kojoti a vlci – poslední předci psa.