Salon Focení Psí hřiště Informace Tréninky Hlídání Fotogalerie O nás Kontakt Odkazy
NOVINKY

PRVNÍ ŠTĚŇÁTKO

KRMENÍ VAŠEHO PEJSKA

VÝCHOVA

PSÍ SPORTY

ZAJIMAVOSTI

PARAGRAFY


Výchova


Co by mělo štěňátko znát při odběru
Pozitivní trénink
Kontrastní trénink
Negativní trénink
Okdazy na zajímavé články o tréninku

Co by mělo štěňátko znát při odběru
Co může udělat pro správné nastartování výchovy chovatel? Základem je používat do chovu jen povahově vhodné rodičovské páry. Důležitým úkolem je socializace. Odrostlejší štěňátka potřebují mnoho vzruchů například v pohodě zvuků jako je vysavač, startování auta nebo hudba z rádia. Potřebují zkoumat a běhat, je fajn, když se štěňátka dostanou do jiného prostředí (hlavně štěňata odchovaná uvnitř, by měli mít občas možnost seznámit se v venkovním prostředím, proběhnout se po trávníku). Do kvalitní socializace patří samozřejmě lidská manipulace se štěňaty, ale ve správném chovu není jistě o mazlení štěňátek nouze.

Pozitivní trénink
Požadované chování je odměněno pamlskem, hrou nebo pochvalou. Odměna, která následuje po požadovaném chování, je tedy hlavní a jedinou motivací pro provádění požadovaného chování našeho psa. Výhodou této metody je rychlost, s jakou se pes učí, jeho ochota, pozornost a koncentrace na psovoda , rychlost a radost z provádění cvičení. Silně se upevňuje a prohlubuje pozitivní vztah k psovodovi, pes se stává hravým a také se zvyšuje intelekt psa. Pes bere výchovu a později i výcvik jako zábavnou hru, proto můžeme nenáročné cviky trénovat již s velmi mladými štěňaty. Negativem této metody může být jen pokud páníček neodhadne svou náladu a trénuje s pejskem i ve chvíli, kdy ho trénink nebaví. Nejen pro náročnější cviky můžete používat „klikr“

Kontrastní trénink
Při kontrastní metodě tréninku psovod po vydaném povelu psa donutí fyzickým působením (sedni – zatlačení na záda psa) k požadovanému výkonu, aby ho vzápětí, po splnění cviku, pochválil. Kontrastní metoda byla donedávna, někde dokonce i dnes, tou nejpoužívanější výcvikovou metodou. Mezi hlavní nevýhody této metody může patřit ne úplné pochopení cviku ze strany psa, menší ochota opakování cviků v náročných podmínkách.

Negativní trénink
Negativním posilováním máte na mysli trénink bez pozitivní motivace (pamlsky, hračky). Chování psa je pouze fyzicky regulováno. Nesprávným používáním této metody můžete u psa snadno vyvolat nedůvěru k psovodovi, potlačuje ochotu ke cvičení a dokonce může vést k projevu bázlivosti nebo naopak k agresivitě vůči páníčkovi. Dalším stupněm negativního působení na psa je Parforsní metoda, kde psovi záměrně způsobujeme bolest do doby než uskuteční požadovaný cvik. Tato metoda je dnes označena za týrání zvířat a je samozřejmě zakázané ji používat.

Okdazy na zajímavé články o tréninku
RNDr. Michal Krejčí - Výcvik psů pomocí klikru
MVDr. Martina Klimešová - Pozitivní motivace
Eva Čečilová - Klikr trénink
Ladislav Mach - Začínáme cvičit nejen IPO – 1. díl
Ladislav Mach - Začínáme cvičit nejen IPO – 2. díl
Ladislav Mach - Začínáme cvičit nejen IPO – 3. díl
Ladislav Mach - Začínáme cvičit nejen IPO – 4. díl
Ladislav Mach - Začínáme cvičit nejen IPO – 5. díl
Ladislav Mach - Začínáme cvičit nejen IPO – 6. díl
Ladislav Mach - Začínáme cvičit nejen IPO – 7. díl