Salon Focení Psí hřiště Informace Tréninky Hlídání Fotogalerie O nás Kontakt Odkazy
NOVINKY

PRVNÍ ŠTĚŇÁTKO

KRMENÍ VAŠEHO PEJSKA

VÝCHOVA

PSÍ SPORTY

ZAJIMAVOSTI

PARAGRAFY


Psí sporty


Agility
Obedience
Sportovní výcvik
Dog frisbee
Dog dancing (Tanec se psem)
Coursing
Dostihy
Mushing (Psí spřežení)
Canicross
Skijöring
Scooter
Bikejöring
DogTrekking
Flyball
Záchranářský výcvik
Mondioring
Pasení
Dock jumping (Dock diving)
Železný pes, Triatlon
Bull sporty - Tug of war
Bull sporty - Weight pull sprint
Bull sporty - Weight pulling
Bull sporty - High jump
Bull sporty - Wall climbing
Bull sporty - Hang Time
Bull sporty - Drag Pull

Agility
Agility je překážkový běh odvozený od parkurového skákání, při kterém pes vedený psovodem překonává překážky na trati. Parkur je sestaven z různých typů překážek: skokové překážky, tunely, kladina, houpačka, slalom, proskokový kruh, skok daleký, šikmá stěna apod. Cílem je doběhnout v co nejlepším čase, s co nejmenším počtem chyb, tj. ve správném směru a pořadí správně překonat všechny překážky. Pes je na volno, bez vodítka i obojku, a psovod ho navádí slovně, pomocí nejrůznějších povelů, a svým pohybem, včetně natáčení těla a ukazování rukou. Na trati bývá okolo 20 překážek, jejichž rozestavení určuje rozhodčí. Každá trať je tak úplně jiná, takže pes nikdy neví, co ho čeká. Psovod i pes přitom běží sprintem, takže musí být dokonale sehraní.
Další informace najdete na: http://www.klubagility.cz

Obedience
Jedná se o nejvyšší školu poslušnosti, kde souhra psovoda se psem hraje klíčovou roli. Pes je neustále soustředěný a cviky provádí s maximální přesností a rychlostí, dbá se na každý detail. Pes navíc musí cvičit radostně a s chutí a musí být schopen pracovat i ve vzdálenosti od psovoda.
Další informace najdete na: http://www.obedience.cz/

Sportovní výcvik
Vychází z disciplín výcviku pro služební psy. Dělí se na tři oddíly:

 • Pachové práce (stopy) úkolem psa je sledovat stopu a označovat předměty „ztracené“ kladečem stopy. Pes podle stupně výcviku sleduje stopu čerstvou nebo několik hodin starou, kladenou psovodem nebo cizí osobou, v různě náročném terénu a různého tvaru.
 • Poslušnost, pes pod velením psovoda plní přesně a rychle předem určené cviky (chůze u nohy, polohy, odložení, přivolání a pod.)
 • Obrany, úkolem psa je najít a zastavit figuranta (pomocník, který má ochranný oblek tzv. Ringo, nebo ochranný rukáv), Pes je několikrát během zkoušky prověřen z různých přepadení. Důležitá je rychlá reakce, sebevědomé zneškodnění útočníka (figuranta) a poslušnosti ke psovodovi.
  Další informace najdete na: http://www.kynologie.cz/

  Dog frisbee
  Dogfrisbee je frisbee, které hrají psi. Psovod a pes tvoří dohromady jeden tým. V dogfrisbee existuje několik odlišných disciplín, které lze rozdělit do dvou kategorií: distanční disciplíny a freestyle.
  Distanční disciplíny
 • Quadruped - Quadruped je vyřazovací soutěž v hodu do dálky.
 • TimeTrial - Ve vzdálenosti 20 yardů od startovní lajny je vyznačena druhá lajna. Úkolem týmu je v co nejkratším čase dvakrát chytit a přinést disk hozený za tuto hranici.
 • DogDartbee - Ve vzdálenosti 20 yardů od startovní lajny je střed terče. Terč se skládá ze čtyř kružnic. Hodnotí se, kam dopadnou přední nohy psa
 • Super Pro Toss & Fetch - Hřiště je po své délce rozděleno do pěti zón. Čím vzdálenější zóna, tím víc bodů za chycený disk.
  Freestyle - Freestyle je nejatraktivnější a nejtěžší disciplína v dogfrisbee. Tým má k dispozici 10 disků, 2 minuty a hudbu dle vlastního výběru na předvedení své sestavy. Jejich vystoupení je hodnoceno čtyřmi rozhodčími.
  Další informace najdete na: http://www.discdog.cz/

  Dog dancing (Tanec se psem)
  Psovod a pes na hudbu předvádějí předem připravenou sestavu různých cviků. Dogdancing je velmi kreativní psí sport. Dělí se na čtyři divize:
 • A – Musical Dreesage - zde jde o co nejplynulejší provedení cviků v sestavě, a to jak u psa, tak i psovoda.
 • B – Heelwork To Music – v této divizi musí být většina cviků provedena u nohy psovoda.
 • C – Freestyle – jedná se o sestavu založenou na příběhu či motivu, psovod dotváří atmosféru také příslušným kostýmem či rekvizitou.
 • D – Dances with Dogs – jedná se o náročnou divizi, kde musí psovod tančit a zároveň ovládat psa, který jeho pohyb kopíruje nebo ho vhodně doprovází.
  Další informace najdete na: http://www.dogdancingclubcr.cz/

  Coursing
  Jedná se o terénní dostih, který se běhá zpravidla na přehledné louce. Umělá návnada má simulovat běh zajíce, proto se táhne na nepravidelně nataženém lanku. Coursingu se nevěnují jen chrtí plemena, v podstatě se ho může účastnit každý pes, který má lovecké pudy a touhu hnát se za kořistí.
  Další informace najdete na: http://www.coursingcz.info/

  Dostihy
  Dostihy jsou velmi dynamický psí sport určený především pro všechna plemena chrtů. Závodí se na dráze ve tvaru oválu, která má travnatý nebo písečný povrch. Jenom zřídka se pořádají také závody rovinné. Psi vybíhají ze startovního boxu a ženou se za návnadou taženou lankem po obvodu dráhy.
  Další informace najdete na: http://www.pespritelcloveka.cz/kategorie.aspx/vycvik-a-sport/clanek/dostihy

  Mushing (Psí spřežení)
  Mushing, je sport, při kterém dva nebo více psů v postrojích tahají svého psovoda – mushera na speciálních saních nebo na řiditelném vozíku. Jedná se o jedno z odvětví tzv. kynologického sportu, jež má svůj původ odvozený z běžné praxe psích spřežení, která jsou zcela běžně využívána k přepravě osob nebo i k dopravě materiálů v arktických nebo i v antarktických klimatických podmínkách.
  Další informace najdete na: http://www.mushing.cz/

  Canicross
  Canicross je běh v terénu se zapřaženým psem. Nejrychlejší tratě se běhají rychlostí okolo 2,5 min na kilometr.
  Další informace najdete na: http://www.mushing.cz/

  Skijöring
  Skijöring je běh na lyžích s jedním nebo dvěma psy
  Další informace najdete na: http://www.mushing.cz/

  Scooter
  Scooter je jízda na terénní koloběžce tažené jedením nebo dvěma psy
  Další informace najdete na: http://www.mushing.cz/

  Bikejöring
  Bikejöring je jízda na kole s jedním zapřaženým psem
  Další informace najdete na: http://www.mushing.cz/

  Dog trekking
  Dogtrekking je kynologický vytrvalostní sport, při němž jsou překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu. Dog-trekking je kynologickým outdoorovým sportem, který vede účastníky k samostatnému rozvíjení fyzických a mentálních (např. orientačních) schopností. Rozvíjí souhru a vzájemné pochopení člověka a psa.
  Další informace najdete na: http://www.dogtrekking.info/

  Flyball
  Pes má za úkol v co nejkratším čase překonat čtyři skokové překážky na trati, která končí zařízením vystřelujícím míček. Pes ho aktivuje sešlápnutím a s míčkem pak zpět přes překážky běží do cíle. Jde o týmový sport a v momentě kdy proběhne pes cílovou čárou startuje další pes, v družstvu obvykle bývají čtyři psi.
  Další informace najdete na: http://www.flyball.cz/

  Záchranářský výcvik
  I záchranářský výcvik psů má svoje sportovní zkoušky. Dělí se podle terénu hledání ztracených lidí na sutiny, terénní vyhledávání, stopování, vodní nebo lavinové. Další dělí je podle hledaných osob se zaměřením a živé lidi a lidské ostatky (cadaver).
  Další informace najdete na: http://www.zachranari.cz/

  Mondioring
  Mondioring zahrnuje tři disciplíny: poslušnost, skoky a obranu. Je charakteristický tím, že figuranti při obranách nemají rukáv, ale ringový oblek, takže pes může kousat téměř na celé tělo. Pes závodí bez obojku a řadu cviků provádí vzdálený od psovoda. Důraz je kladen na dokonalou ovladatelnost, vyrovnanost psa a souhru s psovodem.
  Další informace najdete na: http://www.mondioring.cz/

  Pasení
  Dobře vycvičený ovčácký pes musí zvládnout uhlídat stádo samostatně, vést i zahnat tam, kam je potřeba. Pasení ovcí a jiných hospodářských zvířat se po celém světě provozuje také jako regulérní sportovní disciplína s mezinárodně uznávaným zkušebním řádem. Je určený pro ovčácká, honácká a pastevecká plemena, tj. pro psy, kteří mají rádi „svojí smečku“ pohromadě.
  Další informace najdete na: http://www.kpop.cz/

  Dock jumping (Dock diving)
  Dock jumping známý i jako dock diving je sport ve kterém psi závodí ve skoku do vody z mola (docku). Závodí se ve více kategoriích hodnotí se buď délka skoku, nebo jeho výška.
  Další informace najdete na: http://en.wikipedia.org/wiki/Dock_jumping

  Železný pes, Triatlon
  Zkouška pro psa i psovoda, závod a jeho náročnost je rozdělený podle výšky psa a podle psovoda na muže a ženy. Dispiclíny jsou běh, běh u kola na kterém jede psovod a společné plavání.

  Bull sporty - Tug of war
  Přetahování dvou psů o peška.

  Bull sporty - Weight pull sprint
  Pes táhne na trati dlouhé 50 metrů tříkolku se zátěží.

  Bull sporty - Weight pulling
  Pes táhhle zátěž na pojízdném vozíku jedoucím po kolejnici.

  Bull sporty - High jump
  Výskok a následný zákus do peška, na kterém se musí pes udržet minimálně 5 vteřin.

  Bull sporty - Wall climbing
  Výběh po stromě (stěně) za peškem.

  Bull sporty - Hang Time
  Vytrvalost při držení peška, zavěšeného 160cm nad zemí.

  Bull sporty - Drag Pull
  Pes táhne poloviční nebo svou váhu na 30 m na čas.