Salon Focení Psí hřiště Informace Tréninky Hlídání Fotogalerie O nás Kontakt Odkazy
NOVINKY

PRVNÍ ŠTĚŇÁTKO

KRMENÍ VAŠEHO PEJSKA

VÝCHOVA

PSÍ SPORTY

ZAJIMAVOSTI

PARAGRAFY


Krmení


Granule
Konzervy a taštičky
Tradiční strava
Pamlsky
Obezita
Na co si dát pozor
Jak krmit

Granule
Jedná se o kompletní krmnou směs určenou pro všechny plemena psů všech věkových a hmotnostních kategorií. Suchá granulovaná krmiva jsou obvykle vyráběna extruzí (za použití vysokého tlaku a teploty), některé drahé granule se vyrábějí lisováním za studena, aby se nezničily vitamíny. Výhodou všech průmyslově vyráběných krmiv je bezesporu naše úspora času.
Dělení granulí:

 • ekonomy - hlavní podíl tvoří rostlinná složka, energetická hodnota je nízká (granule neobsahují maso, jen vedlejší produkty živočišné výroby, např. zobáky, pařáty) a denní dávky jsou díky tomu vyšší. Tato krmiva se řadí mezi nejlevnější a najdeme hlavně v supermarketech.
 • premium - tyto granule lze pejskovi podávat již dlouhodobě, obsahují vyšší podíl obilovin, živočišné složky jsou zastoupeny ve formě různých živočišných mouček, v kvalitě jsou velké rozdíly, proto je dobré sledovat údaje na etiketě
 • superpremium - na předních místech surovinového složení je uvedena živočišná bílkovina ve formě čerstvého nebo sušeného masa, druh masa je konkrétně specifikován (nikoliv drůbeží maso, ale maso kuřecí a krůtí), všechny suroviny jsou v potravinářské kvalitě
 • holistické - je to čistě přírodní krmivo s velkým obsahem masa, které nemá jen zasytit, ale mělo byt předcházet i různým zdravotním problémům (podle zvoleného druhu), neobsahuje barviva ani konzervační látky
 • klinické diety - koupíte je pouze u veterinárního lékaře, pro nemocné pejsky (selhávání ledviny, problémy močových cest, kloubů, obezita, alergie a pod.)
 • vážené granule - pozor na koupi vážených granulí ve zverimexu. Granule u některých nečestných prodejců bývají po spotřební lhůtě (přesypané do jiného pytle), špatně skladované (plísně), nebo jde o jiné krmivo, než ve kterém je pytli

  Konzervy a taštičky
  Výhodou konzerv je jejich chutnost a snadná skladovatelnost. I u konzerv lze najít propastné rozdíly v kvalitě - od konzervy s obilovin s vedlejšími produkty živočišné výroby, např. zobáky, pařáty a velkou dávkou soli a zchuťovadel v podobě "éček"(většinou vypadají jako paštika) až po ty, které obsahují 100% masa. Konzervu tvoří z 60 - 80% voda, proto je krmení kvalitními velmi drahé.

  Tradiční strava
  Tradiční stravu pejskové milují. Výhodou je to, že víte co náš pejsek jí a nevýhodou je čas strávený při přípravě. Domácí strava by se měla skládat s masa, přílohy a zeleniny (ovoce), poměr látek se během života mění (např. mladí potřebují více bílkovin a tuku). V literatuře a na internetu najdete mnoho tabulek podle kterých se snadno v krmení pejska zorientujete a vždy připravíte porci podle potřeby (podle zdravotního stavu, zátěže, ale i podle chuti Vašeho pejska). Důležité je nepoužívat slané nebo kořeněné zbytky z kuchyně. Domácí strana můžeme rozdělit na vařenou, syrovou a BARF (syrové maso a kosti). Syrové maso kvůli cizopasníkům hluboce přemrazíme, přílohy a zelenina se obvykle podávají upravené.

  Pamlsky
  V malém množství jde podávat vše co není slané, kořeněné, s umělými sladidly, s čokoládou a dalšími jedy pro psy. Pejskové se pochutnají na mase (vařené, sušené), sušených pochoutkách a výrobků z bůvolí kůže (krmit vždy pod dohledem, pevné části se můžou se zaseknout v tlamě), kostičky sýra nebo šunky (pozor na obsaženou sůl), psí piškoty a suchary (můžou obsahovat sůl, cukr i barviva). U komerčních pamlsků vždy sledujte etiketu, zda neobsahují vetší množství soli a konzervantů.

  Obezita
  Stejně jako v lidské společnosti, tak i mezi našimi čtyřnohými přáteli rok od roku vzrůstá počet obézních jedinců,u nás odhaduje se až na 40%. Obezita je velkým zdravotním problémem, u psů dochází k vyšší zátěži pohybového aparátu, kdy trpí nejvíce klouby, dále k zátěži srdce, zatížení jater a ledvin a v neposlední řadě k riziku rozvoje cukrovky a zhoršení rozmnožovacích schopností. Za obezitu psa může téměř vždy majitel.

  Na co si dát pozor
  Jedovatými látkami se mohou otrávit nejen lidé, ale i zvířata. Situace je u nich o to složitější, že jsou mezi jednotlivými druhy velké rozdíly a co jednomu pomáhá, jiné může naopak usmrtit. Pozor by jste si měli dát na čokoládu, umělá sladidla, lidské léky obalené ze sladkém draže, jedy na škůdce, plesnivé potraviny, nemrznoucí náplně a směsi, jedovaté kytky, hnojiva, apod.

  Jak krmit
  Nejlepší je začít štěňátko krmit tak jak bylo zvyklé u chovatele.
  Štěně má malý žaludek, proto je nutné krmnou dávku rozdělit na několik porcí a ty podávat v pravidelný čas. Výživnou dávku přizpůsobit nárokům štěněte (např. speciální granule pro štěňata).
 • od 2 - 4 měsíců 3- 5x denně
 • od 4 - 6 měsíců 2-4x
 • od 6 - 12 měsíců 2x
 • od roka 1-2x
  U štěněte pravidelně kontrolovat hmotnost a přírůstky.
  Nezapomeňte, že velká plemena dospívají později a nároky na výživou jsou větší.
  Pejska po jídle nechte vždy odpočívat.